
Persze, lenne a hangolódásra stílusosabb megoldás is: böjtöt ült ilyentájt a régi nép, 34. napja már. Se hús, se zsír, se tojás, se tejtermék (ha igazán szigorúan tartották a szabályt). Az utóbbi két kitétel körül a XVII. század folyamán nagy perpatvar támadt a gyöngyösi ferencesek és jezsuiták között. A franciskánusok a szigorú hagyományok betartását megkövetelvén, böjt idején tiltották a tojás és tejnemű-félék fogyasztását, míg a jezsuiták megengedőbbek voltak e téren: tojás is, tejtermék is kerülhetett az étrendbe a böjti időkben. A két párt közti vita híre egészen Rómáig jutott, ahol aztán a Congregatio de Propaganda Fide meg is hányta-vetette e kényes kérdést, majd arra jutott, hogy egyetért ugyan és vállszélességgel támogatná is a szigorú hagyományok betartatását, ám az ország helyzetére való tekintettel könnyít a nép sorsán és jóváhagyja a jezsuiták törekvését: szabad a tojás, szabad a tej.
A nép azonban tartotta magát a régi regulához és csaknem a XIX. század végéig, a húsvétot megelőző 40 napon át csakis halat és harmat nevelte eledeleket (Szeged táján így nevezték a növényféléket) evett. A böjti napok gyakori fogása volt a cibereleves. Engem ennek mibenléte gimnázium óta izgatott nagyon. Móricz Zsigmond Tragédiájának Kis Jánosa ciberézett sokat, ehhez is volt szokva gyomra, és ezért is fordult aztán tragédiába a Tragédia. (Ismerkedés vagy frissítés végett, íme: http://epa.oszk.hu/00000/00022/00040/00979.htm)
A cibere, mint olyan, a népi lelemény egyik nagy letéteményese, mint a mesebeli kőleves: semmiből valami. A receptúra szerint nem kell hozzá más, csupán búzakorpa, víz, egy szelet kenyér és pár nap. A korpát le kell forrázni vízzel, ha kihűlt, mehet bele a kenyér, majd le kell fedni gézzel, vagy valami vékony, ritkás vászonnal az egyveleget, és hagyni állni, savanyodni pár napig, aztán, ha már kellően savanyú, leszűrni, és kész is az alaplé, minden féle-fajta cibereleves fundamentuma. Nyáron, így magában, hűsítő italként is kiváló szolgálatára volt a földeken dolgozóknak. A levesek hozzávalói sincsenek túlbonyolítva - még ha vannak is igazán gazdagon, különféle zöldségekkel megbolondított válfajai -, egy kis tej, egy kis tejföl, egy kis liszt, egy kis fokhagyma… és kész is!
Ha már böjti étel, nekem azért az aszaltszilva-leves, az őrségi mákos hajdina, kukoricagánica, a babsaláta vagy a rábaközi szaladós jóval szimpatikusabb, még ha csak a leírások alapján is. Bár munkásember, szerintem, ezek egyikével sem tudott úgy istenigazából jóllakni. Igaz, ez nem is volt cél, sőt! Böjt idején a napi egyszeri étkezés volt csupán megengedett, és akkor sem lehetett jóllakottan felállni az asztaltól. A 40 nap elteltével, a nagyszombati a körmenet után, ráadásul este későn, a kalács-sonka-tojás-torma kombináció igencsak gyomorterhelő vacsora lehetett, még ha meg is volt szentelve mind, mi az asztalra került…